7 krokov k zdravej pokožke, vlasom a nechtom

MrOferto
Lesklé vlasy, pevné nechty a žiariaca pokožka môžu byť znakmi skvelého kozmetického režimu, no význam správnej stravy netreba podceňovať. Jedlo obsahuje množstvo výživných látok pre krásu, ktoré ľudia používajú po tisíce rokov, zvnútra aj zvonka. Neexistuje žiadne čarovné jedlo, vďaka ktorému budete vyzerať navždy mladí, ale strava (a životný štýl a postoj) ovplyvňujú vzhľad a starnutie vašej pokožky.
7 krokov k zdravej pokožke, vlasom a nechtom


Správne stravovanie so širokou škálou výživných potravín je kľúčom k tomu, aby ste boli zdraví zvnútra aj zvonka, a špecifické živiny, vitamíny a minerály môžu poskytnúť základné živiny pre zdravé vlasy, pokožku a nechty. To všetko môžete získať z dobre vyváženej a výživnej stravy bez potreby doplnkov.

Vlasy, koža a nechty sú zložené z podobných buniek - bielkovín keratínu, kolagénu a elastínu - takže všetky potrebujú rovnaké živiny, aby zdravo rástli. Niektoré živiny, ako sú zdravé tuky, železo, zinok a antioxidačné vitamíny, sú tiež nevyhnutné pre žiarivú, dobre hydratovanú pokožku a silné a zdravo vyzerajúce vlasy a nechty. Keď pochopíte, prečo tieto živiny pomáhajú, bude pre vás jednoduchšie zabezpečiť si zdravú stravu, ktorá bude každý deň obsahovať potraviny plné týchto živín.

1. Bielkoviny

Pokožka, vlasy a nechty sú väčšinou tvorené bielkovinami. Keratín, kolagén a elastín sú proteíny, ktoré udržujú pokožku zdravú a poskytujú jej pevnosť a pružnosť. Väčšina z nás jedáva dostatok bielkovín z chudého mäsa, kuracieho mäsa, rýb, vajec, strukovín a mliečnych potravín, takže nie vždy je potrebné užívať proteínové alebo kolagénové doplnky . Namiesto toho dosiahnete najlepšie výsledky pravidelným konzumovaním potravín bohatých na bielkoviny, ktoré posilňujú pokožku počas dňa ako súčasť zdravej a vyváženej stravy.

2. Esenciálne tuky

Omega 3 a Omega 6 tuky sú inak známe ako nenasýtené alebo „zdravé“ tuky. Tieto esenciálne mastné kyseliny tvoria neoddeliteľnú súčasť vonkajšej vrstvy kože. Omega 3 tuky potláčajú zápaly, imunitné reakcie a zrážanlivosť krvi. Omega 6 tuky sú tiež nevyhnutné pre zdravú pokožku, ale príliš veľa môže spôsobiť zápaly a alergické reakcie. Pre zdravú pokožku potrebujeme rovnováhu oboch typov tuku. Štúdia Výskumného centra ľudskej pokožky z roku 2012 zistila, že mono-nenasýtené tuky (nachádzajú sa v orechoch, avokáde a olivovom oleji) znižujú predčasné starnutie pokožky, pravdepodobne vďaka svojmu antioxidačnému účinku, ktorý časom zabraňuje poškodeniu. Aby ste mali dostatok týchto esenciálnych tukov vo svojej strave, skúste si ochutiť šaláty a variť s olivovým olejom, na toast natierať avokádovú nátierku a párkrát do týždňa jedzte mastné ryby ako losos, tuniak alebo sardinky.

3. Železo

Železo je základná živina, ktorá je obzvlášť dôležitá pre ženy. Železo prenáša kyslík v našej krvi a únava je často prvým príznakom nedostatku železa. Ďalšie príznaky nedostatku železa môžu zahŕňať bledú alebo svrbivú pokožku, popraskanie po stranách úst, nechty môžu lámať a vytvárať zvislé pruhy či vypadávanie vlasov viac ako obvykle. Aby ste si udržali hladinu železa na vysokej úrovni, zaraďte chudé červené mäso 2-3 krát týždenne alebo vegetariánske zdroje, ako je listová zelenina, strukoviny, orechy a semienka na dennej báze.

4. Zinok

Zinok je nevyhnutný pre hojenie rán a silné vlasy. Nedostatok zinku môže viesť k rozvoju kožných lézií, oslabeniu imunitného systému a spomaleniu hojenia rán. Zinok je tiež dôležitý pre rast a silu vlasov a pomáha udržiavať správne fungovanie mazových žliaz okolo folikulov, takže vlasy tiež vyzerajú zdravo. V skutočnosti je jedným z klinických príznakov nedostatku zinku vypadávanie vlasov. Ustrice, fazuľa, orechy, mliečne výrobky a celozrnné výrobky sú dobré potraviny na pravidelnú konzumáciu, aby sa zabezpečil dostatok zinku pre zdravú pokožku a vlasy.

5. Vitamín B

Konzumácia nedostatočného množstva vitamínov B môže viesť k suchej a svrbiacej pokožke. Konkrétne, nedostatok B2 (riboflavínu) môže viesť k popraskaniu v kútiku úst alebo mastnej pokožke so suchými lupinami. Nedostatok B3 (niacínu) môže viesť k tomu, že sa vaša pokožka zapáli, vyzerá začervenaná a spálená od slnka a nedostatok vitamínu B6 k vyrážkam a dermatitíde. Pravidelným zaraďovaním orechov, semienok a širokej škály zeleniny do svojho jedálnička sa uistite, že máte dostatok vitamínov B.

6. Vitamín C, E a beta-karotén

Vitamín C je nevyhnutný pre tvorbu kolagénu, ktorý vypĺňa pokožku, dodáva jej tvar a podporu. Hoci je to zriedkavé, nedostatok vitamínu C sa môže prejaviť ako modriny, krvácanie ďasien a zlé hojenie rán. Vitamín C je užitočný aj z viacerých hľadísk. Vitamín C, E a betakarotén sú antioxidanty, ktoré pomáhajú redukovať voľné radikály a spomaľujú poškodenie pokožky. Tieto antioxidanty môžu pomôcť chrániť pokožku pred poškodením UV žiarením a zlepšiť odolnosť pokožky voči dráždivým látkam. Denne konzumujte ovocie a zeleninu, aby ste sa vyhli nedostatku vitamínu C a pomohli udržať prirodzenú obranyschopnosť pokožky voči nepriaznivým vplyvom. Medzi potraviny s vysokým obsahom vitamínu C patrí paprika, kivi, jahody, pomaranče a paradajky.

7. Dostatok tekutín

Ak budete piť málo tekutín, môže to viesť k dehydratácii, ktorá vám spôsobí nevoľnosť. Nedostatok tekutín môže tiež spôsobiť pokles krvného tlaku, čo, zabráni krvi prúdiť (a dodávať kyslík a živiny) do vášho srdca a iných životne dôležitých orgánov. Ak chcete mať dobre hydratovanú pokožku, vlasy a nechty, pite veľa vody. Tekutiny a flavonoidy napomáhajú krvnému obehu a prísunu živín.

Ak si chcete zachrániť svoju pokožku, pamätajte na 4S:

· Smoking (fajčenie) - nefajčite

· Stress (stres) – vyhýbajte sa stresu

· Sleep (spánok) – prospieva pokožke

· Sunshine (slnko) – obmedzte pobyt na slnku, najmä, keď je najsilnejšie

« Reklama na sociálnych sieťach Ako ušetriť pri nakupovaní »