Ako si vybrať ten správny parfum

MrOferto
Kvalitný parfum je neoddeliteľnou súčasťou každej kozmetickej výbavy. Svoje nenahraditeľné miesto na poličke má ako u dám, tak aj u pánov. Podčiarkuje totiž vašu jedinečnosť a je pomyselnou čerešničkou na torte, ktorá dopĺňa celkový vzhľad. Hovorí sa, že práve vaša charakteristická vôňa je to, vďaka čomu si vás ľudia zapamätajú. Je však dôležité vybrať si tú správnu. Vzhľadom na širokú ponuku parfumov to ale vôbec nie je jednoduchá úloha. Existuje množstvo druhov a značiek a človek často nevie, po ktorom siahnuť. Ak si ani vy neviete dať rady, priblížime vám, z čoho sú vône zložené aj čo ovplyvňuje ich výdrž. Keď im porozumiete, bude oveľa ľahšie vybrať si tú ideálnu pre vás.
Ako si vybrať ten správny parfum

Zloženie parfumov

Každý parfum je zložený z viacerých zložiek, ktoré sa nosením počas dňa postupne uvoľňujú. Tento proces je rozdelený do troch častí a tými sú hlava, srdce a základ. Hovorí sa tomu parfumová pyramída, ktorou sa riadia parfuméri po celom svete. Prvou časťou je horná vrstva nazývaná hlava. Obsahuje vysoké tóny, ktoré rozhodujú o prvom dojme parfumu. Najčastejšie sa na ňu používajú svieže a citrusové zložky, avšak jej vôňa trvá iba niekoľko minút. Srdce je strednou vrstvou so strednými tónmi, ktorá nastupuje hneď po hlave a určuje charakter celej vône. Jeho výdrž je okolo 2 až 3 hodín. Obľúbenými zložkami sú kvety, ovocie a korenisté zložky. Poslednou a najintenzívnejšou časťou je základ alebo spodná vrstva. Vonia až 4 hodiny. Tvoria ho silné drevité, vanilkové a orientálne zložky.

Druhy parfumov podľa vonného základu

Obchody ponúkajú bohatý výber parfumov naozaj rôznych druhov. Jedným zo základných delení, podľa ktorého si môžete vybrať tú pravú vôňu pre vás, je vonný základ. Podľa vonného základu rozlišujeme nasledovné typy parfumov:

Ak preferujete ťažšie intenzívne parfumy, budú pre vás ideálne drevité a orientálne vône ako napríklad Yves Saint Laurent Black Opium alebo Estée Lauder Modern Muse. Tie sú vhodné najme na zimné a jesenné obdobie. Ak ste skôr zástancom ľahkých a sviežich parfumov, vyberte si kvetinové, citrusové a ovocné vône ako Lancôme La Vie Est Belle alebo Chloé Nomade. Oceníte ich najmä v jarných a letných mesiacoch.

Zložky parfumov

Druhy parfumov podľa intenzity

Určite ste sa už pri nákupe parfumov stretli s pojmami toaletná voda, parfumovaná voda alebo kolínska. Tieto označenia vám pomôžu rozlíšiť intenzity vôní. Parfumy tvoria vonné zložky a alkohol. Čím je vyššie percento vonných zložiek v parfume, tým je vôňa intenzívnejšia a dlhšie vonia. To sa odráža samozrejme aj na jej cene. Ak chcete niečo cenovo dostupnejšie, ale zároveň kvalitné, výbornou voľbou je toaletná voda.

Najintenzívnejšia vôňa je pravý parfum, pretože podiel vonných zložiek je 15 až 40 % a vydrží pokojne až 6 hodín. Najčastejšie sa v parfumériách stretnete s parfumovanou vodou, v ktorej vonné zložky tvoria 8 až 15 %. Táto vôňa vydrží najčastejšie 3 až 5 hodín. Menej intenzívna a vhodná na bežný deň je toaletná voda. Predáva sa za nižšiu cenu, avšak stále má dobrú výdrž 2 až 4 hodiny. Podiel vonných zložiek je 4 - 8 %. Najmenej koncentrovaná vôna je kolínska, ktorú obľubujú najmä muži. Podiel vonných zložiek je 3 - 5 % a vôňa pretrváva približne 2 hodiny.

« Ako ušetriť pri nakupovaní Zábavné jarné aktivity »