Najčastejšie príznaky cukrovky, ktoré by sa nemali podceňovať

MrOferto
Diabetes mellitus alebo cukrovka je ochorenie, ktoré dnes postihuje veľké množstvo ľudí. Ak človek toto ochorenie nelieči, môže to mať pre neho vážne následky. Našťastie existuje niekoľko príznakov, ktoré vás môžu včas upozorniť, že niečo nie je v poriadku. V súčasnosti existuje mnoho prostriedkov, ako toto ochorenie korigovať a žiť celkom normálny život ako ostatní zdraví ľudia.
Najčastejšie príznaky cukrovky, ktoré by sa nemali podceňovať

Čo je vlastne diabetes

Cukrovka je nevyliečiteľné ochorenie, pri ktorom pankreas neprodukuje inzulín, a preto ho treba telu dodávať iným spôsobom. V momente, keď ľudské telo spracúva glukózu, je k tomu potrebný aj inzulín, aby nedochádzalo k zvýšeniu hladiny glukózy v krvi, čo má negatívne účinky na ľudské zdravie. Existujú dva typy cukrovky, ktoré sa od seba líšia.

Diabetes typu 1 a 2

Ak sa u niekoho vyvinie cukrovka, existujú dva typy, ktoré sa líšia tým, koľko inzulínu človek potrebuje a ako sa jeho choroba lieči. Diabetici 1. typu si musia niekoľkokrát denne pichať do tela inzulín, pretože ich pankreas neprodukuje žiadny inzulín. Hladina glukózy v krvi (glykémia) sa im musí merať najmenej 5-krát denne. Tento typ cukrovky je väčšinou dedičný a u mnohých ľudí sa vyvinie už v detstve. Liečba cukrovky 1. typu je trochu komplikovanejšia a u niektorých ľudí spočiatku dokonca reštriktívna.

Cukrovka 2. typu sa vyskytuje predovšetkým u ľudí s obezitou, nesprávnym životným štýlom alebo v neskorom veku. Pankreas pacientov s cukrovkou 2. typu buď neprodukuje dostatok inzulínu, alebo ich telo inzulín nevyužíva správne. Týmto diabetikom sa predpisujú lieky (perorálne antidiabetiká) a potom inzulín, ak ten nezaberie. V mnohých prípadoch pomôže upraviť si stravu, pridať do svojho života viac pohybu a začať žiť zdravšie.
glukometr

Extrémny smäd, časté močenie a suchá pokožka

Ak je hladina cukru (glukózy) v krvi vyššia, vaše obličky sa budú snažiť odfiltrovať prebytok a vy budete častejšie chodiť na toaletu. Neustálym chodením na toaletu sa zvyšuje dehydratácia a z tohto dôvodu budete veľmi smädní. Dehydratácia spôsobuje nielen smäd a sucho v ústach, ale aj suchú pokožku. Z tohto dôvodu môžete zaznamenať aj suchú a svrbiacu pokožku.

Úbytok hmotnosti, únava a slabosť

Niektorí ľudia budú veľmi radi, keď váha začne ukazovať nižšie číslo. Ak však úbytok hmotnosti sprevádza častá únava a slabosť, vaše zdravie je pravdepodobne ohrozené a môže to byť znakom toho, že ste chorí. K úbytku hmotnosti dochádza predovšetkým u ľudí s cukrovkou 2. typu. Ak nemáte v tele dostatok inzulínu, vaše telo nedokáže správne spracovať glukózu a môžete sa cítiť unavení.

Pocity hladu

Každý má z času na čas hlad, ale ak ste práve jedli a stále cítite hlad, môžete mať aj hyperglykémiu (vysokú hladinu cukru/glukózy v krvi). Vzhľadom na to, že glukóza sa nedostala do buniek, ale len do krvi, môžu mať pacienti s diabetom pocit hladu aj po jedle.

Dlhší čas hojenia rán

Je všeobecne známe, že vysoká hladina cukru v krvi poškodzuje nervy a cievy. Z tohto dôvodu majú diabetici často problémy s hojením rán. Tie sa hojia mnohonásobne dlhšie ako u zdravého človeka a často hrozí riziko infekcie alebo infikovania. Ak sa diabetikovi vytvorí rana, musí si ju často čistiť, sledovať a dbať na to, aby sa čo najrýchlejšie zahojila.
inzulinová pumpa

Diabetici musia venovať pozornosť liečbe

Hoci je cukrovka nevyliečiteľná, v súčasnosti sa s ňou dá žiť úplne normálne. V súčasnosti existuje mnoho pomôcok a inovácií, ktoré uľahčujú liečbu. Je však dôležité, aby si diabetik včas uvedomil, že najdôležitejším krokom je udržiavanie správnej hladiny glukózy v krvi. Len tak sa dá predísť komplikáciám spojeným s neliečenou alebo zle liečenou cukrovkou.

« Ako zvládnuť prokrastináciu a efektívne sa pustiť do práce Pánska móda a štýl: Ako byť štýlový a sebavedomý »