Ako postupovať pri nákupe cez internet?

MrOferto
Nákup cez internet vám často ušetrí čas a peniaze, ale jeho najväčšou výhodou je široký výber a možnosť porovnať ponuky s konkurenciou. Nákup tovaru a služieb online sa stal bežnou praxou mnohých ľudí na celom svete.
Ako postupovať pri nákupe cez internet?

1. Zorientujte sa v ponuke

Základný prehľad o ponukách a cenách môžete získať z letákov obchodov, alebo na jednotlivých e-shopoch. Pomôcť vám môžu rôzne diskusie alebo hodnotenie zákazníkov priamo na stránke obchodu, z ktorého chcete nakúpiť.

2. Porovnanie ceny s konkurenciou

Ak ste už našli tovar, ktorý si chcete zakúpiť, zistite, kde ho kúpite čo najlacnejšie. Využiť pri tom môžete služby na zrovnanie cien.

3. Vyberte si najlepší obchod

Nie vždy je najlepšie nakúpiť z najlacnejšieho obchodu. Preto, ako sme už spomínali, si prečítajte aspoň zopár recenzií na daný produkt, alebo daný e-shop, z ktorého chcete nakúpiť. Pamätajte si, že kvalita obchodov sa niekedy mení celkom rýchlo a hlavne to, že nespokojní zákazníci sa ozvú hneď.

Výhody nakupovania cez internet

1. Ušetrite

Nižšia cena tovaru zakúpeného na internete je daná tím, že predajca nemá veľké náklady na prenájom priestorov či ušetrí na platoch zamestnancov. Preto si e-shopy môžu dovoliť nižšiu cenu ako kamenné predajne.

2. Zľavové kupóny

S predchádzajúcim šetrením sa spája aj výhoda zľavových kupónov. Na internete si viete dohľadať rôzne cashbackové portály. Cashbackový portál znamená, že vám e-shop vráti časť peňazí z nákupu späť. Tieto portály taktiež neraz ponúkajú zľavové kupóny a vy tak viete ušetriť ešte viac.

3. Šetrite čas a nakupujte z pohodlia domova

Nemusíte strácať čas šoférovaním, hľadaním parkovacieho miesta, kľučkovaním v obchode pomedzi davy ľudí či stáť v nekonečných frontách pri pokladni. Tovar na internete si môžete v kľude vybrať, porovnávať, objednať a platiť bez čakania.

4. Recenzie či diskusie

Na internetových stránkach obchodov nájdete veľké množstvo referencií, komentárov, recenzií, názorov či osobných skúseností zákazníkov. Častokrát je náš výber tovaru potom jednoduchší a vieme sa lepšie rozhodnúť.

5. Žiadne otváracie hodiny

Zákazník sa nemusí orientovať podľa otváracích hodín, keďže na internete môže nakúpiť naozaj kedykoľvek.

Nevýhody nakupovania online

1. Zákazník si tovar nemôže chytiť

Zákazník si tovar nemôže chytiť, prezrieť či vyskúšať. E-shopy ale myslia na všetko a vo väčšine e-shopov ponúkajú 30 dní na bezplatné vrátenie tovaru. To sa však líši od každého e-shopu, preto vám radíme overiť si túto skutočnosť ešte pred samotným nákupom.

2. Zákazník platí za poštovné

Zákazník platí za poštovné či balné. Tak ako kamenné predajne zvyšujú cenu kvôli plateniu priestorov, e-shopy si zase účtujú za spomínané poštovné alebo balné.

3. Dlhšia dodacia doba

Dlhšia dodacia doba nemusí byť pravidlom pri všetkých e-shopoch. Jedná sa skôr o zahraničné e-shopy, alebo také, kde sa produkty nedajú jednoducho zohnať hneď.

4. Vyzdvihnutie na pošte

Väčšina e-shopov ponúka doručenie priamo k vám domov kuriérom, ale za túto službu si vo väčšine prípadov musíte priplatiť. Častokrát vyzdvihnutie na pošte je lacnejšie alebo dokonca zadarmo. To už také pohodlnené nie je, pretože človek si po objednaný tovar musí ísť na poštu, kde neraz strávi hodiny čakaním v rade

Riziká nakupovania na internete

Pri platbe zadávate svoje osobné údaje. Tým pádom umožňujete stránkam nahliadnuť do vašej identity. Pokiaľ stránka nie je dostatočne chránená, vaše osobné či platobné údaje sa môžu dostať do nesprávnych rúk. Pri každej platbe, by ste mali sledovať vľavo pri adrese stránky zámok. Ten znázorňuje, že ide o šifrované spojenie a tým sú vaše súkromné informácie chránené.

Ďalším rizikom je, že najmä pokiaľ kupujete produkty „z druhej ruky“, čiže z bazárov, či sociálnych sietí, môžete sa stať obeťou internetového podvodu.

Ak sa chcete vyhnúť podivným e-shopom, firmám, či predajcom je veľmi dôležité spĺňať nasledujúce pravidlo. Pred nákupom je dôležité skontrolovať si kontakt a miesto, kde sa firma nachádza a zistiť, či sa daná firma nachádza v obchodnom registri. Takto si môžete byť istý, že ide o spoločnosť, ktorá je dôveryhodná.

Veľa internetových obchodov je navrhnutých tak, aby v nich dokázal nakupovať naozaj každý. Nemusíte sa preto obávať nakupovať online.

« Ako si vybrať osviežovač online? Ako na lacné cestovanie po svete? »